
STERCOSUL®
siła synergii
innowacyjny płynny nawóz
azotowo - siarkowy, zawierający
azot w formie amonowej
i siarkę w formie tiosiarczanu
Włącz STERCOSUL® do technologii produkcji
jako standardowe narzędzie nawożenia siarką.
STERCOSUL® jest ciekawym i nowym w Polsce rozwiązaniem żywienia roślin azotem i siarką. Prace naukowe nad wykorzystaniem tiosiarczanu amonu i tiosiarczanu potasu w nawożeniu roślin uprawnych w Polsce były prowadzenie już od lat 80-tych. Takie badania prowadził m.in. Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach. Niestety, nie doszło do uruchomienia w Polsce produkcji tego wartościowego nawozu.
W Zachodniej Europie ten produkt był już znany od wielu lat i stosowany chętnie przez rolników. W zużyciu ATS przodują rolnicy we Francji, Niemczech, krajach Beneluksu, Wielkiej Brytanii, Danii. Stosowany jest także na dużą skalę na Węgrzech, w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Łotwie i Estonii.
W końcówce lat 2000 rozpoczął się import do kraju tiosiarczanu amonu (tzw. ATS) z innych krajów UE, głównie z Niemiec i Belgii. Pierwszy sezon jego zastosowania upewnił rolników co do skuteczności ATS, szczególnie w połączeniu z roztworem saletrzano-mocznikowym, którego w Polsce stosuje się coraz więcej.
STERCOSUL® jest wytwarzany na najnowocześniejszej tego typu instalacji w Europie, poddanej ostremu reżimowi technologicznemu. Nawóz posiada rejestrację do zastosowań w produkcji roślinnej na Słowacji, Węgrzech i we Francji. STERCOSUL® był także poddany wielokrotnym badaniom w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych PIB w Puławach, które potwierdziły jego wysoką jakość.
Kluczowe korzyści
- dostarcza siarkę, szybko i wolno przyswajalną dla roślin
- równoważy niekorzystny bilans N-S podczas nawożenia roztworem saletrzano-mocznikowym
- dostarcza azot N w formie amonowej, odporny na wymywanie
- ogranicza aktywność ureazy i straty azotu – działa jak inhibitor
- zwiększa przyswajalność azotu N, fosforu P, żelaza Fe, manganu Mn i innych mikroelementów
- nie zwiększa zasolenia gleby, ma zerowy tzw. Salt Index
Skład
Skład i właściwości fizyczne STERCOSUL® deklarowane przez producenta
Charakterystyka: | %wag. |
Zawartość azotu całkowitego (N) | 12,0 |
– w tym zawartość azotu amonowego N-NH4 | 12,0 |
Zawartość siarki całkowitej (S) | 26,0 |
– w tym zawartość siarki (S) rozpuszczalnej w wodzie | 26,0 |
Zawartość siarki całkowitej (SO3) | 64,9 |
Masa objętościowa (kg/l) | 1.325 – 1.375 |
pH | 6,5 – 8,0 |
-
Azot Amonowy
azot, podstawowy mineralny składnik plonotwórczy, w STERCOSUL® znajduje w formie amonowej NH4, która jest bardziej odporna na wymywanie niż forma azotanowa NO3
-
Siarka koloidalna
część siarki z tiosiarczanu S2O3, w glebie przechodzi do siarki elementarnej S0 w formie koloidalnej, której przyswajalność dla roślin jest rozłożona w czasie sezonu wegetacyjnego
-
Siarka siarczanowa
pozostała część tiosiarczanu S2O3 ulega rozkładowi do siarczynów i siarczanów SO3, które są łatwo i szybko przyswajalne przez rośliny
Stercosul - właściwosci fizyko-chemiczne, działanie, stosowanie, mieszalnosc i bezpieczeństwo -tiosiarczan, siarka, nawożenie, rzepak, uprawy, tiosiarczan amonu, inhibitor, inhibitor ureazy, nawożenie siarką
-
właściwości fizykochemiczne
Specyficzny skład STERCOSUL® warunkuje jego właściwości. Przede wszystkim zawiera siarkę S, w specyficznej formie tiosiarczanowej S2O3. STERCOSUL® ma tej siarki dość dużo, bo ponad 65% w formie SO3. Zawiera ponadto azot w formie amonowej, w ilości ponad 12% N, w formie N-NH3. Z punktu widzenia chemicznego STERCOSUL® jest solą amonową nietrwałego kwasu tiosiarkowego.
W glebie, wskutek reakcji z jonami wodorowymi H+ reszta tiosiarczanowa ulega rozkładowi do siarki elementarnej S0 w formie koloidalnej i siarczynów SO2, które po utlenieniu przechodzą do formy siarczanowej SO4.
-
działanie stercosul
STERCOSUL® jest przede wszystkim idealnym produktem do równoważenia bilansu N:S w przypadku stosowaniu roztworu saletrzano-mocznikowego jako nawozu azotowego. Drugą ważną cechą STERCOSUL® jest specyficzna właściwość tiosiarczanu, polegająca na ograniczeniu aktywności ureazy w glebie. Ureaza katalizuje reakcję hydrolitycznego rozkładu mocznika na amoniak i dwutlenek węgla
H2N-CO-NH2 + H2O → 2NH3 + CO2
W centrum aktywnym ureazy znajdują się dwa jony niklu (Ni), które pełnią funkcję katalizatora aktywności tego enzymu.
Według badań R.J. Goos (North Dakota Agricultural Experiment Station, 1985), dodatek tiosiarczanu amonu do roztworu saletrzano mocznikowego w ilości 10% spowodował ograniczenie aktywności ureazy o 40-52%.
W 1992 r, D. M. Sullivan i J. L. Havlin (Kansas Agric. Exp. Stn.) wyjaśnili eksperymentalnie, że tiosiarczan amonu w glebie przechodzi do formy anionu tetrationianowego (S4O2-6). Tetrationian jest głównym inhibitorem ureazy wytwarzanym przez ATS w glebie. Jako hamujący mechanizm działania proponuje się reakcję grup sulfhydrylowych ureazy z S4O2-6. Inną hipotezą jest dezaktywacja jonów niklu (Ni) z centrum aktywnego ureazy przez jony siarki z tiosiarczanu. Pozostała reszta tetrationianowa „mostkuje” grupy sulfhydrylowe ureazy blokując jej miejsca aktywne.
-
jak stosować stercosul
STERCOSUL® jest przeznaczony do łącznego stosowanie z roztworem saletrzano-mocznikowym i innymi płynnymi nawozami azotowymi oraz z gnojowicą i gnojówką. STERCOSUL® można także stosować jako samodzielny nawóz doglebowy lub do fertygacji.
Przy stosowanie jako samodzielny nawóz, dawkę należy dobrać do zasobności gleby w siarkę (S) i zapotrzebowanie uprawy.
Typowe dawki STERCOSUL® stosowanego łącznie z roztworem saletrzano-mocznikowym* :
- zboża do 10% objętości roztworu saletrzano-mocznikowego
- rzepak, ziemniaki, kukurydza do 20% objętości roztworu saletrzano-mocznikowego
Gnojowica – od 1 do 3 l/m3
Resztki pożniwne – 15-25 l/ha* Szczegóły stosowania STERCOSUL® należy skonsultować z przedstawicielem Dystrybutora lub przedstawicielem AGRESTA Sp. z o.o., podmiotu wprowadzającego produkt do obrotu.
Nie należy stosować STERCOSUL® nalistnie.
Nie należy stosować STERCOSUL® w pobliżu kiełkujących nasion.Technologia stosowania
- aplikacja doglebowa – całopowierzchniowa, przedsiewnie
- aplikacja doglebowa – rzędowa, powschodowo
- system fertygacji, z innymi nawozami płynnymi (wymagana konsultacja z przedstawicielem Dystrybutora)
-
bezpieczeństwo
P102 – chronić przed dziećmi
P264 – dokładnie umyć ręce po użyciu
P270 – nie jeść, nie pić, nie palić podczas używania produktu
P280- stosować rękawice ochronne podczas używania produktu
P312 – w przypadku złego samopoczucia skontaktować się z lekarzem lub Ośrodkiem Leczenia Zatruć
producent

STERCORAT Hungary Kft
Vlčie hrdlo 1, 821 07 Bratysława, Republika Słowacji
https://www.stercorat.eu
Kontakt z nami
Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie kupić Stercosul, jak go stosować, jak działa, ile kosztuje napisz lub zadzwoń do nas.