Azot bez siarki pracuje gorzej

16-03-2022

"Zbigniew Chrzanowski wysiał jesienią ub. roku prawie 100 ha pszenic ozimych. Do wiosennego dokarmiania postanowił użyć RSM. Wraz z tym nawozem aplikuje płynny preparat siarkowo-azotowy. Połowa siarki z tego produktu jest natychmiast dostępna dla roślin, reszta przechodzi do formy przyswajalnej w ciągu kilku następnych tygodni"

Azot bez siarki pracuje gorzej - Stercosul - innowacyjny nawóz azotowo-siarkowy: zawiera siarkę w formie tiosiarczanu i azot amonowy: tiosiarczan, siarka, nawożenie, rzepak, uprawy, tiosiarczan amonu, inhibitor, inhibitor ureazy, nawożenie siarką, amonowy, stosunek N:S

Tygodnik Poradnik Rolniczy, nr 12, 20 marca 2022

– Nawozy siarkowe stosujemy od lat – mówi Zbigniew Chrzanowski. – Do ubiegłego sezonu głównie posypowe. Jednak od 2021 r. wprowadzamy płynny nawóz siarkowo-azotowy Stercosul. W ub. sezonie został zaaplikowany w pszenicach, w bieżącym zastosujemy go także w rzepakach. Decyzja o przejściu w całości na płynny nawóz siarkowo-azotowy jest związana z przestawieniem całego wiosennego nawożenia azotowego na RSM. Stercosul jest stosowany przede wszystkim jako dodatek do roztworu saletrzano-mocznikowego (w ilości ok. 10–15%). Miesza się z nim bez problemu, ponieważ ma tę samą gęstość co RSM 32. Można go też stosować do roztworów mocznika, czy gnojowicy a także solo jesienią, przedsiewnie.
– Użycie płynnego nawozu siarkowego w mieszaninie razem z RSM pozwala oszczędzić na przejazdach – mówi pan Zbigniew.
– Można też odpowiednio zmniejszyć dawkę RSM, bo nawóz zawiera także azot. Rolnik podkreśla, że zainteresował go skład Stercosulu.

– Stosując go dostarczamy roślinom zarówno siarkę w łatwo przyswajalnej formie siarczanowej działającej od razu, a także w formie wolno przyswajalnej. W ten sposób nawóz odżywia rośliny siarką w sposób wydłużony i kontrolowany.

W ub. roku panu Zbigniewowi nie starczyło Stercosulu na całość areału pszenic, mógł więc porównać wzrost roślin. Nie było to klasyczne doświadczenie, bo nie odbywało się na tym samym stanowisku, ale pewne wnioski pozwoliło wyciągnąć.
– Tam gdzie była podana siarka w postaci Stercosulu, rośliny radziły sobie lepiej. Były mocniejsze, zdrowsze, intensywniej
rozkrzewione.

Tutaj można pobrać cały wywiad z p. Zbigniewem Chrzanowskim